Kondilomi i HPV Virus: Simptomi, Lečenje i Vakcine
Sve što treba da znate o kondilomima i HPV virusu - simptomi, lečenje, vakcine i iskustva pacijenata. Saveti za prevenciju i dijagnostiku.
Kondilomi i HPV Virus: Sve što treba da znate o lečenju i prevenciji
Kondilomi, papilomi, virusne bradavice – sve su to nazivi za veoma neprijatnu, polno prenosivu bolest uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ova bolest predstavlja veliki problem zbog teškog lečenja, gotovo nemogućnosti potpunog uklanjanja virusa iz organizma i mogućnosti da pređe u kancer.
Šta su kondilomi i kako nastaju?
HPV virus izaziva kondilome prianjajući za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće genitalnog regiona – vagine, anusa i penisa, ređe kože testisa. Virus celi svoj životni ciklus završava na površini sluzokože, pa se ne može dijagnostikovati analizom krvi.
Postoji preko 80 identifikovanih papiloma virusa koji prouzrokuju različite vrste bradavica kod ljudi. Oko 30 tipova izaziva polne kondilome. Većina je bezazlena po pitanju prelaza u rak, ali tipovi kao što su HPV 16, 18, 31 i 45 stvaraju ravne, skoro nevidljive bradavice koje mogu postati maligne. S druge strane, HPV 6 i 11 predstavljaju najčešće uzročnike kondiloma koji su lako uočljivi, ali ne izazivaju rak.
Kako se prenosi HPV virus?
HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguća je i vertikalna transmisija sa majke na dete, gde novorođenče može dobiti laringealne papilome (kondilome u grlu). Teoretski su mogući i kondilomi na usnama i u usnoj duplji kao posledica oralnog seksa, ali je ova pojava u praksi dosta retka.
Klinička slika i simptomi
Kondilomi se najčešće nalaze u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se pojavljuju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa i otvoru uretre, dok kod homoseksualaca često zahvataju i anus te donji deo rektuma. Kod žena se najčešće nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice.
To su obično mekane, izdužene papilomatozne tvorevine često na peteljci, sa karfiolastom površinom beličaste ili ružičaste boje. Moguća je sekundarna infekcija, maceracija i krvavljenje. U početku su mali, ali kasnije mogu narasti i postati vrlo voluminozni.
Dijagnoza i važnost drugog mišljenja
Mnogi pacijenti imaju iskustva gde su dobili različite dijagnoze od različitih lekara. Neki kažu da imaju kondilome, dok drugi tvrde da je u pitanju polipoza koja nastaje zbog povećanog lučenja vaginalnog sekreta i da nije ništa opasno. Zbog toga je veoma važno tražiti drugo, pa i treće mišljenje pre nego što se odredi terapija.
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, histoloških, ultrastrukturnih i imunoloških ispitivanja.
Metode lečenja kondiloma
Lečenje kondiloma je individualno i može biti iscrpljujuće i dugotrajno. Najčešće metode uključuju:
- Krioterapija - spaljivanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana do nestanka bradavica
- Podofilotoksin - 0,5% rastvor koji se nanosi na bradavice
- Trihlorsirćetna kiselina - koristi se kao lokalni preparat
- 5-fluoracil krema - kontroverzna metoda čija efikasnost je upitna
- Lasersko lečenje - posebno efektno za unutrašnje kondilome (vaginalne i rektalne)
- Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene
Važno je napomenuti da sve navedene metode leče samo manifestacije HPV-a, a ne bave se uzrokom - samim virusom. Virus ostaje u organizmu i može doći do recidiva, pa je često potrebno ponavljati terapiju.
Kondilomi tokom trudnoće
Kondilomi se često nalaze kod trudnica i tada pokazuju ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje mora da se sprovodi tokom celog perioda trudnoće. Bezbedne su laserske vaporizacije kondiloma vagine i vulve, a u slučaju izraženih promena i grlića materice. Ako na grliću materice nema ozbiljnijih promena, laserska vaporizacija može da se izvede 15-20 dana pre termina porođaja bez rizika za majku i plod.
Vakcine protiv HPV-a
U poslednje vreme su dostupne vakcine protiv najopasnijih tipova HPV virusa. Postoje dve glavne vakcine:
- Cervarix - štiti protiv HPV tipova 16 i 18
- Gardasil - četvorovalentna vakcina koja štiti protiv HPV tipova 6, 11, 16 i 18
Vakcine se preporučuju devojkama u dobi od 9 do 26 godina, a najveći efekat imaju u slučajevima gde prethodno nije bilo nikakvih genitalnih infekcija. Daju se u tri doze - prva, zatim druga posle dva meseca, i treća posle šest meseci od prve doze.
Iako su vakcine efikasne u prevenciji, ne leče već postojeću infekciju. Cena po dozi vakcine iznosi oko 150 evra, a potrebne su tri doze za kompletnu zaštitu.
Zaključak
Kondilomi predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem, posebno zbog svoje upornosti i mogućnosti malignog preobražaja. Ključna je rana dijagnoza i adekvatno lečenje, kao i prevencija kroz bezbednije seksualne odnose i vakcinaciju. Važno je naglasiti da osoba koja je jednom zaražena HPV-om nikada ne može potpuno da se oslobodi virusa, već samo posle lečenja gubi njegove vidljive manifestacije.
Ukoliko primećujete bilo kakve promene u genitalnom području, obavezno posetite lekaru. Ne paničite - mnoge promene nisu kondilomi, ali je važno da se to utvrdi na vreme. I najvažnije - uvek tražite drugo mišljenje pre nego što pristanete na bilo kakvu invazivnu terapiju.